Wyspa w kuchni to miejsce, które nie tylko zapewnia więcej przestrzeni do przechowywania, ale także jednoczy domowników przy wspólnym gotowaniu.

Czy jest to rozwiązanie dla każdej kuchni? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Wyspa kuchenna to duża „szafka” nieprzylegająca do żadnej ściany. Można obejść ją z każdej strony. Często stoi na środku, choć nie zawsze musi to być samo centrum kuchni. Aby wygodnie się z niej korzystało, trzeba najpierw zastanowić się, jakie będzie pełnić funkcje.

Wyspa z blatem

Dodatkowa przestrzeń robocza to więcej możliwości dla urzędujących w kuchni. Przy codziennym gotowaniu miejsca zazwyczaj wystarcza. Jednak gdy przygotowujemy świąteczną kolację, pola do manewru nigdy za wiele. Jeszcze jeden blat to udogodnienie dla kucharza i jego pomocników.

 

 

Wyspa w kuchni – więcej miejsca do przechowywania

Kto często urzęduje w kuchni, ten wie, że z biegiem lat urządzeń do gotowania przybywa. Szafki i szuflady na wyspie to dodatkowa przestrzeń do przechowywania kuchennych narzędzi takich jak np. frytkownica, blender czy mikser. Miejsce zapewnią nam także otwarte półki, które świetnie sprawdzą się jako winiarka.

Wyspa kuchenna ze zlewem

Wiele osób tworzy tu strefę zmywania. Wyspa nie powinna być wtedy mniejsza niż 100 – 120 cm. Pamiętajmy o tym, by zostawić miejsce po obu stronach zlewu. Tu postawimy ociekacz lub suszarkę. Pod zlewem warto wstawić kosz na odpadki. A obok zamontować zmywarkę.

Instalację wodno-kanalizacyjną podłącza się, zanim powstanie podłoga. Dlatego podczas projektowania warto zdecydować się na wyspę ze zlewem jak najwcześniej.

Kuchnia Kesten Nowoczesna kuchnia o kontrastowej zabudowie

Wyspa kuchenna z płytą grzewczą

Dzięki płycie indukcyjnej na środku kuchni jednocześnie podgrzejemy dania i porozmawiamy z domownikami.

Po każdej stronie kuchenki powinno być minimum 40 cm blatu, na którym odstawimy gorący garnek. I co najmniej 20 cm za płytą, aby pryskający tłuszcz nie poparzył osoby siedzącej z drugiej strony wyspy.

Nad kuchenką dobrze jest zamieścić specjalny, wyspowy okap. Trzeba także pamiętać o instalacji elektrycznej potrzebnej do uruchomienia płyty grzewczej. Kable są najczęściej prowadzone w podłodze, dlatego pomysł kuchenki na wyspie należy opracować już na wstępnym etapie projektu.

 

 

Wyspa kuchenna jako stół

Wyspowy blat pełni często rolę stołu. Może to być wspólna płyta, na której po jednej stronie przygotujemy obiad, a po drugiej domownicy będą mogli go zjeść. Albo osobny, wyższy blat, który znakomicie zaprezentuje się w kuchni otwartej na salon.

Integracja domowników

Wyspa w kuchni pozwala na rozmowy twarzą w twarz z rodziną w trakcie przygotowywania posiłków. Ułatwia też życie rodzicom. Młodsze dzieci bawią się pod kontrolą, bo stoi się do nich przodem. Starsze mogą odrabiać lekcje, podczas gdy mama robi obiad. Wyspa to także możliwość wspólnego gotowania.

Zanim powstanie projekt

Wyspa w kuchni – rozwiązanie dla dużych pomieszczeń

Zdaniem specjalistów wyspa będzie praktyczna i funkcjonalna w kuchni nie mniejszej niż 15 m2. Osoby wykonujące kuchenne czynności powinny swobodnie się w niej przemieszczać. Minimalny odstęp szafek od wyspy to ok. 1 metr.

A co zrobić, gdy kuchnia jest mniejsza, a chcemy oddzielić ją od salonu? Można pomyśleć nad półwyspem lub wyspą mobilną (na kółkach).

Funkcję wyspy trzeba określić na początku projektowania

Od tego czy będzie tu zlew, kuchenka, czy zwykły blat zależy ilu gniazdek, jakich podłączeń wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych potrzebujemy. Strefa zmywania wymaga odpowiedniego podłączenia rur o dużej średnicy. Płyta grzewcza – łącza trójfazowego. Natomiast okap dobrej wentylacji.

Ergonomia

Aby wyspa była praktyczna i funkcjonalna trzeba pamiętać o zasadach projektowania kuchni. To one pomogą nam nie popełnić takich błędów jak np. zbyt dalekie umiejscowienie płyty grzewczej od zlewu lub lodówki. I sprawią, że praca w kuchni będzie efektywna i przyjemna.

Wyspa kuchenna to więcej miejsca do przygotowywania potraw, funkcjonalne rozwiązania oraz możliwość częstszego przebywania z domownikami. Dlatego warto się zastanowić, czy takie rozwiązanie przyda się w naszym domu.

A jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda wyspa w kuchni, zapraszamy do obejrzenia naszych aranżacji.